Kako se lotiti vadbe, da preprečimo poškodbe (če smo stari 30+)

Vadba je ključna za ohranjanje zdravja in dobrega počutja, vendar lahko nepravilna vadba povzroči poškodbe, ki nas odvrnejo od naših ciljev. Da bi se temu izognili, je pomembno slediti nekaj preprostim, a učinkovitih korakom.

  • Pravilno Ogrevanje

Ogrevanje je prvi in najpomembnejši korak pri vsaki vadbi. S krajšim kardiovaskularnim ogrevanjem, kot je hoja ali lahek tek, in dinamičnimi razteznimi vajami, ki jim lahko dodamo še nekaj vaj za moč, kot so sklece ali izpadni koraki, pripravite svoje mišice in sklepe na napor. Ogrevanje poveča pretok krvi v mišice, izboljša njihovo prožnost in zmanjša tveganje za poškodbe. V kolikor ste stari nad 30 let, se morate pred vadbo ali rekreacijo že dobro znojiti.

  •  Uporaba Pravilne Tehnike

Nepravilna tehnika pri izvajanju vaj je eden najpogostejših vzrokov za poškodbe. Ne glede na to, ali dvigujete uteži, tečete ali izvajate jogo, poskrbite, da boste vaje izvajali pravilno. Če niste prepričani, se posvetujte s strokovnjakom ali trenerjem, ki vam bo pokazal pravilno izvedbo.

  • Postopno Povečevanje Intenzivnosti

Pri začetku novega vadbenega programa ali povečevanju obremenitev je pomembno, da to počnete postopoma. Prehiter napredek lahko obremeni mišice in sklepe, kar poveča tveganje za poškodbe. Postopno povečujte težo, število ponovitev ali intenzivnost vadbe, da omogočite telesu prilagoditev. V kolikor igrate športe kot so nogomet, košarka ali tenis, se priporoča, da jih igrate vsaj 2x na teden, saj 1x na teden ni dovolj za adaptacijo telesa. V kolikor vam več kot 1x na teden ne znese, lahko poskusite rekreacijo nadomestiti z lažjimi pliometričnimi vajami, kot so poskoki s kolebnico.

  • Poslušanje Svojega Telesa

Med vadbo bodite pozorni na signale, ki vam jih daje vaše telo. Utrujenost in bolečina sta opozorilna znaka, ki ju ne smete ignorirati. Če občutite nenavadno bolečino, prenehajte z vadbo in se posvetujte s strokovnjakom.

  • Ohlajanje in Raztezanje

Ohlajanje po vadbi je prav tako pomembno kot ogrevanje. Raztezne vaje po vadbi pomagajo zmanjšati napetost v mišicah, izboljšajo prožnost in pospešijo regeneracijo. To zmanjšuje tveganje za poškodbe in izboljšuje splošno počutje po vadbi.

Zaključek

Sledite tem preprostim korakom in zmanjšajte tveganje za poškodbe med vadbo. Ne pozabite, da je preventiva boljša kot kurativa. Za prilagojen program vadbe in strokovno pomoč se obrnite na kineziološki studio MJK, kjer vam bomo z veseljem pomagali doseči vaše cilje na varen in učinkovit način.

Za več informacij preiščite našo spletno stran ali nas kontaktirajte.


Matija Jošt 

Scroll to Top