AKTIVNI ODMOR NA DELOVNEM MESTU

Večurno dnevno sedenje močno obremenjuje človeško telo in raziskovalci ga že več let povezujejo z mnogimi zdravstvenimi težavami. 

Odmori med delovnikom so koristni tako za duševno kot fizično zdravje. Delovni odmori, ki vključujejo telesno dejavnost, so lahko še posebej koristni pri preprečevanju negativnih zdravstvenih posledic, povezanih z dolgotrajnim sedenjem. Dokazano je, da telesna dejavnost med delovnim časom pomaga k izboljšani produktivnosti zaposlenih. Delavci, ki si vzamejo več odmorov, so posledično produktivnejši in lažje obvladujejo utrujenost ter optimalno raven energije. Spodbujanje telesne dejavnosti med delovnim časom in preprečevanje dolgotrajnega sedenja sta še posebej pomembna za pisarniške delavce oziroma populacijo, ki 80 % svojega delovnika preživi v sedečem položaju. Predolgo sedenje povzroča obremenitev hrbtenice, zato veliko pisarniških delavcev trpi zaradi bolečin v hrbtenici. 

Ne smemo pozabiti na delavce, ki večino delovnega časa stojijo ali so telesno aktivni. Pri teh delavcih upoštevamo obratno logiko, za njih je priporočljiv odmor za počitek. Torej delavcu omogočimo, da prekine delo in sede. Priporočeno je izvesti nekaj razteznih vaj v sedečem položaju in sprostiti mišice, ki so bile med delom najbolj obremenjene. 

 

Priporočil, kako pogosto izvajati aktivne odmore, je veliko, ampak če iz obsežne literature povzamemo povprečje, je priporočljivo, da se aktiven odmor izvaja med 5 in 15 minut na vsako uro do tri ure dela. Še vedno je pomembno, da si poleg aktivnega odmora vzamemo daljši odmor (npr. malica) in se odmaknemo od delovnega mesta. Že 2-minutna načrtovana vadba, izvedena 5-krat na teden v obdobju 10-ih tednov, znatno zmanjša bolečino in napetost v predelu vratu in ramen, medtem ko so vplivi 12-minutne vadbe še močnejši.

Pozitivni učinki aktivnih odmorov so vidni na različnih področjih, in sicer:

  • skrbijo za nižji krvni pritisk,
  • povišajo porabo kalorij in posledično nižajo indeks telesne mase,
  • blagodejno vplivajo na gibljivost zapestja in spodnjega dela hrbta,
  • povečujejo motivacijo in zadovoljstvo pri delu,
  • spodbujajo produktivnost,
  • izboljšujejo koncentracijo in samopodobo,
  • zmanjšujejo jezo, stres, utrujenost in občutke depresivnosti.

Če vam idej za aktivni odmor primanjkuje, šteje tudi sprehod po službenem stopnišču. Če želite pomoč in načrtovane aktivne odmore, se lahko obrnete na MJkinesiology ekipo.

 

 

Tea Šimat, dipl. kin.

 

Literatura:

Aktivni odmori so koristni za vse (2021). Polet. https://projekt-polet.si/z-aktivnimi-odmori-so- koristni-za-vse/

Epstein, D. A., Avrahami, D. in Biehl, J. T. (2016). Taking 5: Work-breaks, productivity, and opportunities for personal informatics for knowledge workers. Conference on Human Factors in Computing Systems – Proceedings. https://doi.org/10.1145/2858036.2858066

Parry, S. in Straker, L. (2013). The contribution of office work to sedentary behaviour associated risk. BMC Public Health, 13(1). https://doi.org/10.1186/1471-2458-13-296

Za aktivne odmore lahko poskrbimo kar sami. (2020). eVZD. https://www.evzd.si/naslovi/4-4- redni-aktivni-odmori/

Waongenngarm, P., Areerak, K. in Janwantanakul, P. (2018). The effects of breaks on low back pain, discomfort, and work productivity in office workers: A systematic review of randomized and non-randomized controlled trials. Applied Ergonomics 68. https:

//doi.org/10.1016/j.apergo.2017.12.003

 

Scroll to Top