Vadba in Produktivnost: Sodobni Ključ do Učinkovitosti na Delovnem Mestu

Telesna aktivnost je povezana z boljšim telesnim in duševnim zdravjem ter boljšo kakovostjo življenja, povezano z zdravjem, kamor spada tudi uspešnost na delu. Telesno in duševno zdravje ter slabša kakovost življenja, povezana z zdravjem, so povezani z manjšo delovno produktivnostjo. Preprosto povedano, produktivnost delavca je razmerje med njegovimi rezultati in vloženim trudom, pri čemer se bolniška odsotnost ali druge oblike odsotnosti pogosto uporabljajo za prikaz izgube produktivnosti. V povezavi s tem v literaturi srečujemo dva termina: prezentizem in absentizem. Vendar se vse bolj priznava, da je “prezentizem” (prisotnost na delovnem mestu, vendar zaradi slabega zdravstvenega stanja ne deluje optimalno) velik problem delovne sile. Negativni gospodarski učinek prezentizma naj bi bil do sedemkrat večji od negativnega učinka absentizma (odsotnost z dela zaradi bolezni ali invalidnosti). Vendar je literatura o prezentizmu mlada in heterogena, zato so bili dokazi o povezavi med telesno dejavnostjo in prezentizmom omejeni. Kljub temu obstoječe študije kažejo, da lahko spodbujanje zaposlenih k večji telesni dejavnosti in zmanjševanje sedenja zmanjšata prezentizem. 

Glede posrednega vpliva telesne nedejavnosti na produktivnost je bilo ocenjeno, da je bilo leta 2013 na svetu 13,7 milijarde dolarjev izgube produktivnosti posledica smrti, povezanih z nedejavnostjo, in da je bila telesna nedejavnost povezana s 13,4 milijona invalidnosti. Študije so pokazale povezavo med prostočasnimi aktivnostmi in odsotnostjo z dela – ugotovljeno je bilo, da intenzivne aktivnosti pomembno zmanjšajo odsotnost z dela zaradi bolezni. Pokazalo se je tudi, da so mišično-skeletne in srčno-žilne bolezni – bolezni, pri katerih ima telesna aktivnost pomembno preventivno vlogo – med glavnimi vzroki odsotnosti z dela, trajne invalidnosti in predčasne upokojitve.

 

Glede na obstoječo literaturo so intervencije na področju telesne dejavnosti in prehrane na delovnem mestu, ki so vključevale svetovanje, izobraževanje in skupinske dejavnosti na delovnem mestu, na splošno pokazale znatne spremembe v sedenju in prehranjevanju zaposlenih, izboljšanje telesnega in duševnega zdravja ter pozitivno donosnost naložbe z zmanjšanjem stroškov zdravstvenega varstva in splošnega absentizma.

 

Redna telesna aktivnost pozitivno vpliva na delovno storilnost – študije kažejo, da sta kardiovaskularna kondicija in zmerna do intenzivna telesna aktivnost povezana z visoko delovno zavzetostjo, medtem ko sta debelost in sedeči način življenja povezana s prezentizmom. S povečanjem deleža mišičnega tkiva in delovanja inzulina ter zmanjšanjem visceralnega maščobnega tkiva telesna aktivnost prispeva k preprečevanju različnih bolezni, kot je debelost, ki lahko povzroči večjo obolevnost in zgodnje upokojevanje.

Druge študije so pokazale negativen vpliv dolgotrajnega sedenja na telesno in duševno zdravje ter večjo pojavnost depresije. Psihološke težave, kot so izguba občutka zadovoljstva, izgorelost na delovnem mestu, tesnoba in depresija, so pomembni vzroki za odsotnost z dela in delovno nezmožnost. Zato ima lahko telesna aktivnost pomembno vlogo zaradi svojega preventivnega in terapevtskega vpliva na pojav psiholoških simptomov.

Če povzamem, telesna aktivnost ima pozitivne učinke na uspešnost na delu, tako iz vidika produktivnosti kot počutja. Vpliva na splošno fizično in mentalno zdravje človeka, kar je ključno za človekovo delovanje. Če vas zanima, katere oblike vadbe vključiti in kako je nekaj napotkov zapisanih v predhodnih objavah.

 

Tea Šimat, dipl. kin.

 

Literatura:

Grimani A, Aboagye E, Kwak L. The effectiveness of workplace nutrition and physical activity interventions in improving productivity, work performance and workability: a systematic review. BMC Public Health. 2019 Dec 12;19(1):1676. doi: 10.1186/s12889-019-8033-1. 

Kerner I, Rakovac M, Lazinica B. Leisure-time physical activity and absenteeism. Arh Hig Rada Toksikol. 2017 Sep 26;68(3):159-170. doi: 10.1515/aiht-2017-68-2963. 

Pereira MJ, Coombes BK, Comans TA, Johnston V. The impact of onsite workplace health-enhancing physical activity interventions on worker productivity: a systematic review. Occup Environ Med. 2015 Jun;72(6):401-12. doi: 10.1136/oemed-2014-102678. Epub 2015 Mar 16. 

 
Scroll to Top