V današnji objavi se bomo posvetili pomenu sposobnosti posameznikovega oprijema. V različnih raziskavah se govori, da je to eden izmed pomembnih pokazateljev fizične pripravljenosti in je povezan z dolgoživostjo. Za stisk pesti so odgovorne mišice upogibalk prstov, če pride do upogiba zapestja sodelujejo tudi upogibalke zapestja.
Uporabljajo ga kot pokazatelja fizične pripravljenosti, saj služi kot približek oz. napovedovalec za splošno telesno moč in mišično maso, ker zajema ne samo mišice dlani, ampak tudi roke in rame. Moč oprijema se že uporablja kot pokazatelj sarkopenije ali s starostjo povezano izgubo mišične mase. Prav tako ga povezujejo z manjšo kostno gostoto/osteoporozo ter možnostjo stresnega zloma. Naj vam orišem zakaj je to tako pomembno; koliko dejavnosti v vsakdanjem življenju bi lahko opravili, če ne bi imeli sposobnosti stiska dlani/upogiba prstov? Ne veliko.
Moč oprijema je zelo uporabna oblika moči, saj se pri večini dnevnih opravil zanašamo na delo rok. Njena šibkost lahko ima velike negativne posledica na kvaliteto življenja, saj če so mišice upogibalk prstov šibke je velika verjetnost, da so šibke tudi vse mišice, po roki, višje od njih. Takšno stanje nas lahko v kasnejšem življenjskem obdobju ali trenutku nepozornosti pripelje do poškodb.
Ko gre za poškodbe, lahko moč oprijema neposredno naredi razliko med dobrim in slabim izidom. Imeti močan oprijem vam daje večjo možnost, da se ujamete po izgubi ravnotežja ter se tako izognete hitremu upadu agilnosti, ki po navadi po padcu sledi. Z drugimi besedami, trdnost oprijema dopolnjuje ekscentrično moč. Dobra ekscentrična moč izboljša stabilnost, ustavljanje in zmanjša verjetnost, da izgubimo ravnotežje. Medtem kot trdnost oprijema zagotavlja zaščito v trenutku neizogibnega padca. Starejši kot smo, bolj je to pomembno!
Če redno dvigujete uteži oz. vključujete vaje za moč ste trening za močan oprijem nezavedno že izvajali, npr.: mrtvi dvig, vesa v zgibih, … Vendar dopolnjevanje z namenskimi vajami za oprijem, ni napačno. Predlagam naslednje vaje:
- Stiskanje protistresne žogice
- Nošenje bremen v eni roki/obeh – npr. KB ali za bolj napredne okrogle ploščate uteži
- Vesa v zgibih ali dvigi v vesi
Moč oprijema je podprta tudi kot napovedovalec bolezni in umrljivosti, največ raziskav govori o povezavi z boleznimi srca in ožilja ter rakom. Več avtorjev je priporočilo moč oprijema kot “uporaben kazalnik za splošno zdravje,” in kot biomarker zdravstvenega stanja. Moč oprijema korelira oz. je povezana z močjo noge, kar nam lahko napove celokupno mišično moč okončin, ne glede na starost. V različnih intervencijah so dokazali, da je vadba za moč pozitivno vplivala na regulacijo inzulina in količino razpoložljive glukoze mišici, kar nakazuje, da imajo osebe z večjo močjo oprijema manjšo možnost za nastanek sladkorne bolezni tipa 2.
Na koncu smo pri podobnih zaključkih kot pri objavi o pomembnosti vadbe za moč, tukaj je opisan samo še en vidik uporabnosti in pomembnosti le-te.
Tea Šimat, dipl. kin.
Literatura:
https://peterattiamd.com/avoiding-injury-part-ii-grip-strength/, dostopano 25.03.2023
Bohannon R. W. (2019) Grip strength: an indispensable biomarker for older adults. Dovepress: clinical interventions in aging. 2019(14), 1681-1691.
Celis-Morales C. A, Lyall D. M., anderson J., Iliodromiti S., Fan Y., Ntuk U. E., Mackay D. F., Pell J. P., Sattar N. in Gill J. M. R. (2016) The association between physical activity and risk of mortality is modulated by grip strength and cariorespiratory fitness: evidence from 498135 UK-biobank participants. European heart journal. 2017(38), 116-122. doi:10.1093/eurheartj/ehw249