Kako si lahko pomagamo z navadami olimpijcev v vsakdanjem življenju?

Olimpijske igre gostijo najbolj uspešne atlete sveta, ki občinstvo prilepijo na sedeže in jih očarajo s svojimi sposobnostmi. Ste se kdaj vprašali, kaj vse je potrebno, da postanete olimpijec? Ali pa, kako lahko modrosti treninga olimpijcev uporabite v svojem življenju? Čisto vsaka prvina, lokostrelstvo, olimpijsko dviganje uteži, troskok ipd, zahteva drugačen življenjski slog in pristop k treningu. Enako velja za nas, vsak posameznik potrebuje drugačen pristop k vadbi, glede na svoj življenjski slog. V današnji objavi bomo predstavili nekaj glavnih področij in pristopov olimpijskega treniranja ter kako nam to lahko pomaga v vsakdanjem življenju.

Razporeditev in rednost treningov

Večina olimpijcev trenira dvakrat na dan, zjutraj in popoldne, vendar nam tega čas po navadi ne dopušča. Povemo vam, da za ohranjanje zdravja ne potrebujete dva treninga, ampak le enega. Priporočamo vam, da ga opravite zjutraj, saj tako niste nagnjeni k prekinitvam tekom dneva ter odličen občutek po opravljenem treningu vas bo spremljal cel dan.

Osnova vsakega načrta treningov je konsistentnost, kar je tudi nujno za željen rezultat. Potrudimo se, da bomo aktivni vsak dan. Nekaj aktivnosti na teden (2-4) naj bodo skrbno načrtovane (s strani strokovnjaka), na preostale dneve pa izberemo lažjo in sebi ljubo aktivnost, npr.: kolesarjenje, pohodništvo, tek.

Tipi treningov

Cilj olimpijskega atleta je dosežti najboljšo telesno pripravljenost na točno določen čas, na čas olimpijskih iger. Zato je pomembno dobro načrtovanje in spremljanje atleta. Nasploh so njihovi treningi dobro zaokroženi in ne trenirajo specifično samo za njihovo prvino. Vključujejo od najbolj osnovnih gibalnih vzorcev vse tja do tehnično najzahtevnejših olimpijskih dvigov, vedno z jasnim ciljem.

Tudi za vaše telo je dobro, da so treningi pisani in vključijo dosego lastnega cilja v določenem času. Naj vsak trening predstavlja izziv, lahko telesni ali miselni (npr.: ali sem dovolj vztrajen/a, da pridem do vrha hriba?).

Še nekaj dodatnih področij, ki so pomembna ob treningih:

  • Prehrana: ne poznamo nezdrave in zdrave hrane, ker jo moramo vedno postavit v kontekst (če zaužijemo preveč sladkorja, bodo rekli, da je slab, ker lahko na dolgi rok povzroči prekomerno telesno maso, ampak tudi preveč vlaknin lahko ima negativne učinke. Povzročijo lahko prekomerno odvajanje in izgubo pozitivne makrobiote v našem črevesju). Izbirajmo raznoliko, pisano hrano, bogato z zelenjavo in sadjem. Vsak obrok naj vsebuje ogljikove hidrate, maščobe in beljakovine. Po potrebi vključimo tudi prehranska dopolnila (po posvetu z osebnim zdravnikom).
  • Ogrevanje in regeneracija: pred vsakim treningom namenite vsaj 10-15 min ogrevanju. Sestavljen naj bo iz osnovnega aerobnega ogrevanja (tek, kolo itd.), učenja/utrjevanja osnovnih gibalnih vzorcev in gradnji temeljev ter specifični pripravi telesa na glavni del treninga. Zelo je pomembna tudi regeneracija, torej aktivne in pasivne aktivnosti, ki pospešijo povrnitev stanja telesa v stanje pred treningom (lahka aerobna aktivnost, raztezanje, počitek, spanje, masaže, valjčkanje ipd.). Ne smemo pozabiti na kakovosten spanec, med 7 do 9 ur na noč.

Prednosti olimpijskega pristopa k treningu

  1. Manj težav z mišično-skeletnimi bolečinami, kar je danes zelo pogosta težava. Veliko manjša pojavnost kronično nenalezljivih bolezni (rak, sladkorna bolezen, srčno žilna obolenja itd.).
  2. Višja stopnja koordinacije in moči telesa. Manj težav pri vsakodnevnih opravilih in izzivih.
  3. Lažje spopadanje s vsakodnevnim stresom in njegovim obvladovanjem.
  4. Ustvarimo simetrije. Zelo pomembne so spredaj – zadaj in leva – desna stran. Pomagajo nam funkcionirati v vsakdanjem življenju ter se izogniti poškodbam.
  5. Več energije in motivacije za dodatne dejavnosti ob delu/šoli.

Ali vas je kaj premamilo, da bi bili tudi vi deležni takšnega pristopa oz. obravnave? Niso potrebne ambicije za tekmovanje na olimpijskih igrah 2024 v Parizu, le drobna želja po boljšem in kvalitetnejšem življenju.

Vse to in še več dobite pri obravnavi s strani MJ Kinesiology ekipe. Na prvem posvetu opravite testiranje osnovnih telesnih sposobnosti ter se pogovorite s trenerjem o ciljih/željah in/ali omejitvah, na podlagi tega se sestavi načrt treningov. Zraven tega smo vam vedno na voljo za svetovanje tudi na drugih področjih, kot je prehrana, spanje, razne bolečine med vsakdanjimi opravili ipd.

Ekipa MJ Kinesiology

Scroll to Top