Po vročem, počitniško obarvanem poletju, se začenja jesen. Je obdobje, ki daje občutek novega začetka, naj bo to na delu ali pri drugih aktivnostih. Tako privzamemo miselnost ”nazaj na delo”, ki je lahko zelo koristna tudi na področju prehrane in telesne aktivnosti.
Predstavljam vam top 3 nasvete za boljši življenjski slog v jeseni:
Poiščite si nov cilj
Tekom pomladi in poletja je naš glavni cilj ”beach body” ali izguba odvečne maščobe. Zdaj ko je sprehajanja po plaži konec in še nekaj časa ne bo na sporedu, predlagamo da si poiščete nov cilj.
Na primer, če si že nekaj časa želite preteči maraton, je zdaj pravi čas, da začnete graditi svojo aerobno kapaciteto za dogodek spomladi. Mogoče pa samo radi smučate in si želite smučarsko sezono preiti brez poškodb ali bolečin v mišicah. Zdaj je čas, da začnete vključevati vaje za moč specifične za smučanje. Če si želite izboljšati telesno pripravljenost, ampak imate težave s sklepi – poskusite s kolesarjenjem. Odlična aktivnost za opazovanje narave je tudi pohodništvo. Povežite se s bližnjim planinskim društvom in naj vam predstavijo poti, ki so primerne za vaš telesno pripravljenost.
Izberite aktivnost, ki se ji boste lahko predali, boste dosledni in je na dosegu roke (telovadnica v kraju bivanja, okoliške kolesarske/sprehajalne poti ipd.). Karkoli si zamislite, z novim ciljem bo več motivacije.
Zaužijte veliko sezonskega sadja in zelenjave
Vsi vemo kako pomembno je uživati veliko pisanega sadja in zelenjave – no, jesen je eno izmed obdobij, ko je tega na pretek. Prav tako s sezonskim prehranjevanjem povečamo vsebnost različnih hranil, saj le sadje in zelenjava, ki so dozorela takrat, kot je v naravi namenjeno, imajo najvišjo hranilno vrednost.
Iščite sadje kot so fige, jabolka, hruške in grozdje ter zelenjavo, kot je brstični ohrovt, cvetača, buče in rdeča pesa. Okus in barvitost obrokom lahko dodate tudi s uporabo sezonskih zelišč, kot so sveža bazilika, peteršilj, drobnjak in žajbelj.
Dokler še lahko, bodite zunaj!
Kljub temu, da so jutra, večeri in noči hladne, so sončni popoldnevi odlični za zunanje aktivnosti. Iz vidika telesne aktivnosti, so temperature veliko bolj primerne, ne previsoke in ne prenizke. Dnevi so pa vseeno dovolj dolgi za en trening po zaključenem delu.
Če se odločite za aktivnost v zgodnjih jutrih ali poznih večerih, se svetlo oblecite in opremite z odsevnimi elementi. V teh delih dneva je prav tako bolj mrzlo kot čez dan, zato priporočamo primerna oblačila. Oblecite več slojev (ko se ogrejete, jih lahko slečete), ki so lahki in dihajo ter ščitijo pred zunanjo vlago/dežjem. Priporočamo tudi pokrivalo za glavo, saj največ toplote izgubimo prav preko glave.
Iz vidika življenjskega sloga, so zunanje aktivnosti odličen način za sprostitev in priložnost za opazovanje spreminjanja barv v naravi. Po vrhu vsega pa ulovimo še zadnje sončne žarke in s tem hitro dozo vitamina D, kar je v zimskem času veliko težje.
Kako bodo izgledali vaši jesenski dnevi?
Tea Šimat, dipl. kin.