Z ureditvijo prehrane in uživanjem rednih, pestrih, uravnoteženih obrokov dolgoročno gledano zmanjšamo verjetnost za razvoj kroničnih nenalezljivih bolezni, kot so debelost, rak, srčno-žilne bolezni, sladkorna bolezen tipa 2 in nevrodegenerativne bolezni. Kratkoročno gledano pa nam uravnoteženo prehranjevanje omogoča vsakodnevno višjo storilnost, koncentracijo, vzdrževanje zdrave telesne mase, boljše počutje in hormonsko ravnovesje ter seveda tudi boljšo športno zmogljivost na treningu.
Optimizirana prehranska strategija je posledično ključnega pomena za rekreativne in profesionalne športnike, saj zagotavljanje ustreznih presnovnih substratov v ustrezni količini in ob pravem času izboljša tako zmogljivost med športnim naporom, kot tudi okrevanje po le-tem, kar izboljša prilagoditve telesa na vadbo in vodi do želenega, postopnega napredka v zmogljivosti.
Na drugi strani neprimerna prehrana s prenizkim vnosom energije in ogljikovih hidratov športnika pripelje do neizogibnih zdravstvenih zapletov, ki preprečijo doseganje želenih športnih rezultatov. Opisano stanje je značilno za sindrom relativnega energijskega pomanjkanja (RED-S), za razvoj katerega so še posebej ogroženi mladi športniki, ki imajo zaradi kombinacije nadpovprečnih fizičnih naporov in sočasne rasti višje potrebe po energiji. Opazni simptomi RED-S so pogosta obolevnost športnika, kronična utrujenost, izostanek menstruacije pri ženskah ali odsotnost pojava menstruacije do 16. leta pri dekletih ter povečanje občutkov depresije in tesnobe. RED-S športniku prepreči doseganje lastnega genetskega potenciala in s tem želenih športnih dosežkov, saj so zanj značilna nižja koncentracija, nižja koordinacija in nižja aerobna in anaerobna zmogljivost. Posledično je smiselno, da vsak športnik v doseganje zastavljenih ciljev vključi tudi prehranskega strokovnjaka, ki bo zanj na podlagi znanstvenih dokazov sestavil individualno prehransko strategijo, hidracijsko strategijo in mu svetoval dodajanje morebitnih koristnih prehranskih dopolnil. Prehranska podpora športnika ničesar ne prepusti naključju in poskrbi, da ima športnik na vsakem treningu in tekmi dovolj zalog hitro dostopne energije v telesu ter da športnik ni dehidriran, kar je recept za doseganje želenih športnih dosežkov. Športnik s prehransko podporo nikoli več ni v dvomih, kaj naj zaužije pred treningom, med treningom in kaj po treningu.
Poleg tega bo prehranski strokovnjak klientu pomagal, da zgradi ali vzdržuje dober odnos do hrane skozi celoten proces doseganja lastnih ciljev glede telesne sestave in športnih dosežkov. Naučil ga bo, kako lahko v svojo prehrano brez slabe vesti vključi vsa živila, kar je ključno za podporo mentalnega zdravja, ki močno vpliva na posameznikovo motivacijo in zmogljivost.
Lana Trampuš, diplomirana inženirka živilstva in prehrane