Pri športno aktivnih najstnikih, ki še niso zaključili z rastjo, se pogosto pojavljajo bolečine v kolenih. Nekatere hitro izvenijo, nekatere pa lahko trajajo tudi več let. Vzrokov za bolečino v kolenih, ki ni akutnega izvora, je lahko veliko, pogosto pa gre za preobremenitvene poškodbe, ki se lahko zgodijo zaradi slabo načrtovanega trenažnega procesa (treningov), slabe tehnike teka in doskokov ter pomankljive moči stegenskih, medeničnih in mečnih mišic. Pogostokrat je pri najstnikih ki še nimajo dokončno razvitega skeleta vzrok bolečinam v sprednjem delu kolena Osgood-Schlatterjeva bolezen. Slednja je diagnosticirana pri 10 % najstnikov starih med 12 in 15 let.
KAJ JE OSGOOD SCHLATTERJEVA BOLEZEN?
Pri Osgood-Schlatterjevi bolezni gre za bolečino in otekanje pod kolenom, kjer se kita štiriglave stegenske mišice pripenja na golenico. To mesto imenujemo golenična grčavina. Pogosto nastane tudi izboklina na kosti pod pogačico. Umeščamo jo pod preobremenitvene poškodbe in se najpogosteje pojavi pri mladih športnikih, ki igrajo športe, ki zahtevajo veliko teka in poskokov, kot so:
- košarka
- Odbojka
- Šprinti
- Gimnastika
- Nogomet
Bolezen ponavadi nima dolgoročnih posledic, včasih se reši sama od sebe, pogostokrat pa je potrebna ustrezna terapija oz. kinezioterapija. Operacija je potrebna le v zelo redkih primerih.
KAJ POVZROČA OSGOOD SCHLATERJEVO BOLEZEN
Osgood-Schlatterjevo bolezen povzroča draženje kostne rastne plošče, ki se pri kosteh nahaja na koncih blizu sklepa (epifiza). Medtem ko otrok še raste, so ta področja rasti narejena iz hrustanca, ki ni nikoli tako močan kot kost, zato lahko večje obremenitve povzročijo, da rastna plošča začne boleti ali otekati. Tetiva štiriglave stegenske mišice je pritrjena na rastno ploščo na golenici (golenična grčavina) in kadar je mišica aktivna, potegne tetiva golenico ravno v predelu rastne plošče. Torej lahko vsak gib, ki povzroči iztegovanje noge, privede do občutljivosti na mestu, kjer se tetiva pripne na golenico.
Zakostenevanje proksimalne rastne ploščice tibie/golenice poteka pri deklicah starih od 10 do 12 let in dečkih starih 12 do 14 let in prav v tej fazi zorenja kosti se razvije Osgood-Schlatterjeva bolezen. Torej, v času intenzivne rasti mladostnikov rastejo kosti in hrustanec hitreje kot mišice in tetive, ki zaradi tega ne morejo ohraniti prejšnje raztegljivosti, kar vodi do povečane napetosti v apofizi. In ker je ta del pri otrocih najšibkejša točka narastišča mišice-tetive-kosti (v nasprotju s tetivo pri odraslih) obstaja toliko večje tveganje za poškodbo pri ponavljajočih se obremenitvah. Pri različnih športnih aktivnostih, ki zahtevajo pogoste iztege kolena, kot se dogaja pri teku in poskokih, kjer je sila zelo velika, prihaja do pogostih bolečin in otekanj ter v nekaterih primerih do mikropoškodb in redkeje do odtrganja dela kite od golenice.
ZDRAVLJENJE POŠKODBE
Bolezen je samoomejujoča, kar pomeni, da se lahko razreši sama od sebe in ponavadi nima dolgoročnih slabih učinkov, vendar pa lahko traja tudi do 2 leti. Kot že zgoraj omenjeno pa je pogostokrat potrebna ustrezna terapija oz. kinezioterapija in ustrezno prilagajanje športne aktivnosti. Odločitev, ali bo mladi športnik nadaljeval z igranjem športa, je odvisna od intenzivnosti njegovih simptomov. Kljub simptomom se lahko še vedno ukvarja s športom, če bolečina mine s počitkom in ne omejuje športnih dejavnosti. Tudi ni dokazov, da bi počitek pospešil okrevanje, je pa zmanjšanje aktivnosti učinkovito pri zmanjšanju bolečine. Za lajšanje bolečin se priporoča tudi uporaba hlajenja in nesteroidnih protivnetnih zdravil. Pri kinezioterapiji so učinkovite prilagojene in dobro načrtovane vaje za krepitev stegenskih, mečnih in medeničnih mišic, priporočljive so tudi vaje za raztezanje štiriglave stegenske mišice in zadnje lože. V primeru neodzivanja na konzervativne ukrepe je smiselno uporabiti tudi klasično fizioterapijo, v hudih in dolgotrajnih primerih pa obisk ortopeda. Operacija se izvede le v zelo redkih primerih.
Simptomi se običajno končajo, ko otrok preneha rasti in se rastni hrustanec zapolni s kostjo. Le nekje do 10 % primerov lahko simptomi vztrajajo do 1 ali 2 leti po kostni zrelosti ali celo v odraslost, vendar se to ponavadi zgodi, kadar posameznik ne išče ustrezne strokovne pomoči ali se na njo ne odziva. Dolgotrajne posledice lahko vključujejo odebeljeno ali vidno golenično grčavino, vendar je to v veliki večini primerov asimptomatsko.
ZAKLJUČEK
Osgood-Schlatterjeva bolezen je preobremenitvena poškodba, ki se kaže z bolečino ali otekanjem pod pogačico na narastišču tetive štiriglave stegenske mišice. Poškodba je samoomejujoča, lahko pa traja tudi do dve leti, dokler rastni hrustanec ne nadomesti kost. Zdravljenje poškodbe vključuje počitek oz. prilagajanje športnih aktivnosti glede na intenzivnost bolečine in ustrezno kinezioterapijo. V primerih neodzivanja se priporoča tudi fizioterapija. Okrevanje po poškodbi je lahko počasno in traja tudi več mesecev, vendar pa večina sčasoma nima bolečin ali dolgotrajnih slabih posledic.
Matija Jošt, dipl. kineziolog